CISCO SPA-2X1GE-V2
2 x 10/100/1000Base-T - 2 x SFP (mini-GBIC)
Loading Product Options
The Cisco 2-Port Gigabit Ethernet SPA is available on high-end Cisco routing platforms, offering the benefits of network scalability with lower initial costs and ease of upgrades. The Cisco SPA/SIP portfolio continues the company's focus on investment protection along with consistent feature support, broad interface availability, and the latest technology. The Cisco SPA/SIP portfolio allows deployment of different interfaces (Packet over SONET/SDH [PoS], ATM, Ethernet, etc.) on the same interface processor.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SPA-2X1GE-V2 |
| SKU | GROUP-201297 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco 2-Port Gigabit Ethernet SPA is available on high-end Cisco routing platforms, offering the benefits of network scalability with lower initial costs and ease of upgrades. The Cisco SPA/SIP portfolio continues the company's focus on investment protection along with consistent feature support, broad interface availability, and the latest technology. The Cisco SPA/SIP portfolio allows deployment of different interfaces (Packet over SONET/SDH [PoS], ATM, Ethernet, etc.) on the same interface processor. |
| Description | The Cisco 2-Port Gigabit Ethernet SPA is available on high-end Cisco routing platforms, offering the benefits of network scalability with lower initial costs and ease of upgrades. The Cisco SPA/SIP portfolio continues the company's focus on investment protection along with consistent feature support, broad interface availability, and the latest technology. The Cisco SPA/SIP portfolio allows deployment of different interfaces (Packet over SONET/SDH [PoS], ATM, Ethernet, etc.) on the same interface processor. |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 0.8" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 7.3" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO SPA-2X1GE-V2 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 2 x RJ-45 10/100/1000Base-T |
| ISM Band | No |
| Manageable | Yes |
| Management Port | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Alt Part No | SPA2X1GEV2 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Shared Port Adapter |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information | Spare Product |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |