CISCO SFP-GE-T
1 x 1000Base-T
Loading Product Options
1 x 1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SFP-GE-T |
| SKU | GROUP-198741 |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Marketing Information | The Cisco industry-standard 1000BASE-T Small Form-factor Pluggable (SFP) gigabit interface converter (GBIC) is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network. The Cisco SFP provides full-duplex Gigabit Ethernet connectivity to high-end workstations and between wiring closets over existing copper network infrastructure. |
| Description | 1 x 1000Base-T |
| Module Type | SFP GLC Module |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.8" |
| Brand | CISCO |
| Bypass | No |
| Compatibility | Cisco 10700 series Internet Router ATG Modules |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Product Name | CISCO SFP-GE-T |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | 1 x RJ-45 1000Base-T |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | SFPGET |
| Modular | No |
| Model | SFP-GE-T |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Additional Information | Cabling distance (maximum): 328 ft (100 m) Interchangeable with other 1000BASE-X SFPs on the same linecard Supports Cisco quality ID feature that enables the switch or router to identify whether the SFP is a Cisco SFP DOM support |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |