CISCO SFP-10G-SR-X=
Product Name: 10GBASE-SR SFP+ Module for MMF, Extended Temperature Range
Product Type: SFP+
Packaged Quantity: 1
Application/Usage:
+ Data Networking
+ Optical Network
Product Type: SFP+
Packaged Quantity: 1
Application/Usage:
+ Data Networking
+ Optical Network
Loading Product Options
This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original.
The Compatible Cisco SFP-10G-SR-X is a 10GBASE-SR module for extended operating temperature range. It supports a link length of 26m on standard Fiber Distributed Data Interface (FDDI)-grade multimode fiber (MMF). Using 2000MHzkm MMF (OM3), up to 300m link lengths are possible. Using 4700MHzkm MMF (OM4), up to 400m link lengths are possible.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-SR-X |
| SKU | GROUP-1001000006 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information |
|
| Description | This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original. The Compatible Cisco SFP-10G-SR-X is a 10GBASE-SR module for extended operating temperature range. It supports a link length of 26m on standard Fiber Distributed Data Interface (FDDI)-grade multimode fiber (MMF). Using 2000MHzkm MMF (OM3), up to 300m link lengths are possible. Using 4700MHzkm MMF (OM4), up to 400m link lengths are possible. |
| Module Type | SFP GLC Module |
| Application/Usage |
|
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Product Name | CISCO SFP-10G-SR-X= |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-SR Network |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Alt Part No | SFP10GSRX |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP+ |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |