CISCO PWR675-AC-RPS-N1
675W
Loading Product Options
675W
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PWR675-AC-RPS-N1 |
| SKU | GROUP-185095 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The Cisco RPS 675 Redundant Power System (model PWR675-AC-RPS-N1=) provides N+1 redundancy. It provides seamless failover to internal power supply failures for one of (up to) six switches. The RPS 675 automatically senses when a connected device has experienced an internal power supply failure and seamlessly and immediately begins to supply power to the device, providing continuous uptime with no need to reboot. When the RPS is supplying power to a device, it cannot provide power to another device until the failed device's power supply unit is replaced, or the device is replaced, and the RPS is returned to active mode. |
| Description | 675W |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 14.9" |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 675 Watt Redundant Power Supply |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 264 V AC |
| Input Voltage Range | 85 V AC to 264 V AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | PWR675ACRPSN1 |
| Modular | No |
| MTBF | 255000 Hour |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Output Voltage |
|
| Output Power | 675 W |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.13E+12 |
| SKU UNSPSC | 39121004 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Status Indicators |
|
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |