CISCO PWR-C45-1000AC
1000W
Loading Product Options
The Cisco Catalyst 4500 Series offers a variety of power supplies and accessories to meet the diverse needs of Enterprise and Service Provider customers. All of the available Cisco Catalyst 4500 Series power supplies can be used for data-only deployments, which typically require just a few hundred watts. For deployments that dictate support for inline power, Cisco offers several options.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PWR-C45-1000AC |
| SKU | GROUP-185218 |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 4500 Series offers a variety of power supplies and accessories to meet the diverse needs of Enterprise and Service Provider customers. All of the available Cisco Catalyst 4500 Series power supplies can be used for data-only deployments, which typically require just a few hundred watts. For deployments that dictate support for inline power, Cisco offers several options. |
| Description | The Cisco Catalyst 4500 Series offers a variety of power supplies and accessories to meet the diverse needs of Enterprise and Service Provider customers. All of the available Cisco Catalyst 4500 Series power supplies can be used for data-only deployments, which typically require just a few hundred watts. For deployments that dictate support for inline power, Cisco offers several options. |
| Series | Catalyst 4500 Switch Power Supply |
| Additional Warranty Information | The warranty for the Cisco Catalyst 4500 Series is 90 days; it includes hardware replacement with a 10-day turnaround from return materials authorization (RMA) |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility | Cisco Catalyst 4500 Series |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO PWR-C45-1000AC |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 200 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC to 200 V AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | PWRC451000AC |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Power | 1 kW |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.13E+12 |
| SKU UNSPSC | 39121004 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| System Requirements |
|
| Status Indicators |
|
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |