CISCO ISR4331-AX/K9 ROUTER
Cisco ISR 4331 features modular network interfaces with diverse connection options for load-balancing and network resiliency and modular interfaces with online removal and insertion (OIR) for module upgrades without network disruption.
Loading Product Options
The Cisco 4000 family Integrated Services Router (ISR) revolutionizes WAN communications in the enterprise branch. With amazing levels of built-in intelligent network capabilities and convergence, it specifically addresses the growing need for application-aware networking in distributed enterprise sites. These locations tend to have lean IT resources. But they often also have a growing need for direct communication with both private data centers and public clouds across diverse links, including Multiprotocol Label Switching (MPLS) VPNs and the Internet. The Cisco 4000 series ISRs consolidate many must-have IT functions, including network, compute, and storage resources. The high-performance, integrated routers run multiple concurrent IWAN services without slowing your data throughput.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ISR4331-AX/K9 |
| SKU | GROUP-4620122 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information |
|
| Description | The Cisco 4000 family Integrated Services Router (ISR) revolutionizes WAN communications in the enterprise branch. With amazing levels of built-in intelligent network capabilities and convergence, it specifically addresses the growing need for application-aware networking in distributed enterprise sites. These locations tend to have lean IT resources. But they often also have a growing need for direct communication with both private data centers and public clouds across diverse links, including Multiprotocol Label Switching (MPLS) VPNs and the Internet. The Cisco 4000 series ISRs consolidate many must-have IT functions, including network, compute, and storage resources. The high-performance, integrated routers run multiple concurrent IWAN services without slowing your data throughput. |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 17.2" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Connector Type | Mini-USB Type B |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Features | Access Control List (ACL) support , Bidirectional Forwarding Detection (BFD) , Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ) , Dynamic Multipoint VPN (DMVPN) , Firewall protection , IPFIX , IPSec Virtual Private Network (VPN) , IPv6 support , MPLS support , N |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO ISR4331-AX/K9 ROUTER |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | ISR4331-AX/K9 |
| Modular | No |
| Model | 4321 |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 43222619 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 2 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |