CISCO IPVC-3540-MC03A
Cisco IPVC-3540-MC03A 1-Port MCU Module - Interface Module
Loading Product Options
Cisco IPVC-3540-MC03A 1-Port MCU Module - Interface Module
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | IPVC-3540-MC03A |
| SKU | GROUP-143666 |
| Marketing Information | The module has cPCI bus control circuitry that is used when it is installed in the top slot of the Cisco IPVC 3544 chassis. The module supports hot swapping when it is installed in chassis slots two, three, and four. |
| Description | Cisco IPVC-3540-MC03A 1-Port MCU Module - Interface Module |
| Application/Usage | Data Networking |
| Bypass | No |
| Compatibility | Cisco IPVC 3544 chassis |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | IPVC-3540-MC03A 1-Port MCU Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Alt Part No | IPVC3540MC03A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Interface Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |