CISCO HWIC-D-9ESW
9 x 10/100Base-TX
Loading Product Options
The 9-port Cisco EtherSwitch 10/100 high-speed WAN interface card (HWIC) supported on the Cisco 2800 and Cisco 3800 series integrated services routers offer small-to-large-size businesses and enterprise branch office customers the option to integrate switching and routing in one device.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-D-9ESW |
| SKU | GROUP-142967 |
| Ethernet Technology | Ethernet - Fast Ethernet |
| Marketing Information | The 9-port Cisco EtherSwitch 10/100 high-speed WAN interface card (HWIC) supported on the Cisco 2800 and Cisco 3800 series integrated services routers offer small-to-large-size businesses and enterprise branch office customers the option to integrate switching and routing in one device. This combination offers ease of configuration, deployment, and management while using the powerful characteristics of Cisco routing and Cisco Catalyst switching features. |
| Description | The 9-port Cisco EtherSwitch 10/100 high-speed WAN interface card (HWIC) supported on the Cisco 2800 and Cisco 3800 series integrated services routers offer small-to-large-size businesses and enterprise branch office customers the option to integrate switching and routing in one device. |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.8" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 4.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO HWIC-D-9ESW |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 9 x RJ-45 10/100Base-TX Auto-sensing/Auto-negotiating/Auto MDI/MDI-X |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | HWICD9ESW |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | HWIC |
| Additional Information | Operating Altitude: derate 1.5 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard |
|
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |