CISCO HWIC-8A/S-232
8 x Synchronous /Asynchronous Serial
Loading Product Options
The 8-Port Asynchronous/Synchronous High-Speed WAN Interface Card uses two high-density 4-port connectors. Each connector supports four ports of EIA-232 with data communications equipment (DCE) or data terminal equipment (DTE) interfaces. All four ports on one cable use the same DTE/DCE mode.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-8A/S-232 |
| SKU | GROUP-142937 |
| Marketing Information | The 8-Port Asynchronous/Synchronous High-Speed WAN Interface Card uses two high-density 4-port connectors. Each connector supports four ports of EIA-232 with data communications equipment (DCE) or data terminal equipment (DTE) interfaces. All four ports on one cable use the same DTE/DCE mode. |
| Description | The 8-Port Asynchronous/Synchronous High-Speed WAN Interface Card uses two high-density 4-port connectors. Each connector supports four ports of EIA-232 with data communications equipment (DCE) or data terminal equipment (DTE) interfaces. All four ports on one cable use the same DTE/DCE mode. |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.6" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility | Supported Platforms:
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Product Name | CISCO HWIC-8A/S-232 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 256 kbit/s |
| Alt Part No | HWIC8AS232 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | WAN Interface Card (WIC) |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |