CISCO HWIC-4T
Interfaces/Ports: 4 x Synchronous /Asynchronous Serial WAN
Interfaces/Ports Details: 4 x Smart Serial Asynchronous/Synchronous Serial WAN
Humidity: 10% to 90% Non-condensing Relative Humidity
Limited Warranty: 90 Days
Interfaces/Ports Details: 4 x Smart Serial Asynchronous/Synchronous Serial WAN
Humidity: 10% to 90% Non-condensing Relative Humidity
Limited Warranty: 90 Days
Loading Product Options
The HWIC-4T provides four serial ports using Smart Serial connectors and cables. Each port can run at an interface speed up to 8 Mbps.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-4T |
| SKU | GROUP-142924 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HWIC-4T provides four serial ports using Smart Serial connectors and cables. Each port can run at an interface speed up to 8 Mbps. |
| Description | The HWIC-4T provides four serial ports using Smart Serial connectors and cables. Each port can run at an interface speed up to 8 Mbps. |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.6" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility | Supported on 2800 and 3800 Series Integrated Services Routers |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO HWIC-4T |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| Interfaces/Ports Details | 4 x Smart Serial Asynchronous/Synchronous Serial WAN |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 230.40 kbit/s |
| Alt Part No | HWIC4T |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | HWIC |
| Additional Information | Spare Product Lead Manipulation Network Clock Synchronization Modular Router Solutions: DCN (Data Communications Network) Serial & Legacy Concentration Interfaces supported are as follows: In both DTE and DCE formats: V35, X21, RS-232, and RS-449 In DTE format only: EIA-530 and EIA-530A; Modular Router Solutions:; Interfaces supported are as follows: |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |