CISCO HWIC-3G-HSPA-G
Cisco HWIC-3G-HSPA-G= Radio Modem
Loading Product Options
Cisco HWIC-3G-HSPA-G= Radio Modem
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-3G-HSPA-G |
| SKU | GROUP-142886 |
| Marketing Information | Enterprises are looking for ways to reduce costs, increase revenue, and improve business continuity. The Cisco 3G WWAN HWICs, when coupled with a service provider wireless data plan, provide a cost-effective, rapidly deployable, reliable, and secure backup solution for remote sites and branch offices. With data rates approaching T1 speeds, 3G networks provide an alternative to wire line backup solutions such as ISDN, cable, and DSL. If a network fails, the Cisco integrated services router routes mission-critical data to the Cisco 3G WWAN HWIC for transmission across the wireless infrastructure. In addition, the router can distinguish different types of traffic and allow only mission-critical traffic to flow over the backup interface. The 3G wireless WAN HWICs are available in multiple part numbers. The CDMA part number is HWIC-3G-CDMA-z (where x reflects the wireless carrier), HWIC-3G-HSPA, HWIC-3G-HSPA-A and HWIC-3G-HSPA-G. |
| Description | Cisco HWIC-3G-HSPA-G= Radio Modem |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.9" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HWIC-3G-HSPA-G= Radio Modem |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | HWIC3GHSPAG |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Radio Modem |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222628 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |