CISCO HWIC-3G-GSM
Cisco 3G WirelessWAN HWIC GSM Radio Modem
Loading Product Options
The Cisco 3G Wireless WAN HWIC Radio Modem are the first enterprise-class 3G Wireless WAN solution. Suitable for both backup and primary applications, the Cisco 3G Wireless WAN HWIC support the latest GSM Standards.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-3G-GSM |
| SKU | GROUP-142878 |
| Marketing Information | The Cisco 3G Wireless WAN HWIC Radio Modem are the first enterprise-class 3G Wireless WAN solution. Suitable for both backup and primary applications, the Cisco 3G Wireless WAN HWIC support the latest GSM Standards. |
| Description | The Cisco 3G Wireless WAN HWIC Radio Modem are the first enterprise-class 3G Wireless WAN solution. Suitable for both backup and primary applications, the Cisco 3G Wireless WAN HWIC support the latest GSM Standards. |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.7" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.9" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | Safety:
EMC:
Radio:
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Product Name | CISCO HWIC-3G-GSM |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | HWIC3GGSM |
| Modular | No |
| Model | HWIC-3G-GSM |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Radio Modem |
| Additional Information |
External Interfaces:
Wireless Technologies Supported:
Network Management and Diagnostics:
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222628 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |