CISCO HWIC-3G-CDMA-S
Cisco 3G Wireless WAN HWIC CDMA Radio Modem
Loading Product Options
Cisco 3G Wireless WAN HWIC CDMA Radio Modem
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-3G-CDMA-S |
| SKU | GROUP-142871 |
| Marketing Information | The Cisco 3G Wireless WAN HWIC CDMA Radio Modem are the first enterprise-class 3G Wireless WAN solution. Suitable for both backup and primary applications, the Cisco 3G Wireless WAN HWIC support the latest CDMA Standards and are backward compatible with the widely deployed Networks (1xRTT, GPRS/EDGE). |
| Description | Cisco 3G Wireless WAN HWIC CDMA Radio Modem |
| Height | 0.7" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.9" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 3G Wireless WAN HWIC CDMA Radio Modem |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | HWIC3GCDMAS |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Radio Modem |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222628 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |