CISCO HWIC-2A/S=
HWIC-2A/S= CISCO
Loading Product Options
HWIC-2A/S= CISCO. Cisco 2-Port Asynchronous/Synchronous Serial WAN Interface Card (HWIC-2A/S).
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-2A/S= |
| SKU | GROUP-142848 |
| Marketing Information | 2-Port Asynchronous/Synchronous Serial WAN Interface Card helps customer enable applications such as WAN access, legacy protocol transport, console server, and dial access server. Serial and synchronous/asynchronous ports are ideally suited to transport legacy traffic across a TCP/IP network, facilitating network convergence and eliminating costly separate leased lines for this traffic. |
| Description | HWIC-2A/S= CISCO. Cisco 2-Port Asynchronous/Synchronous Serial WAN Interface Card (HWIC-2A/S). |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.6" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO HWIC-2A/S= |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 2 x Asynchronous/Synchronous Serial WAN |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 kbit/s |
| Alt Part No | HWIC2AS= |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | HWIC |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |