CISCO HWIC-1GE-SFP
Expansion Slots: 1 x SFP (mini-GBIC)
Security Features: IPSec
System Requirements: Minimum IOS Software Requirement: Cisco IOS Software Release 12.3(8)T4
Limited Warranty: 90 Days
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-1GE-SFP |
| SKU | GROUP-142828 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The single-port Cisco Gigabit Ethernet HWIC provides Gigabit Ethernet optical and copper connectivity in a compact form factor for all Cisco 2800 and 3800 series integrated services routers, except the 2801. As an updated and enhanced version of the current WIC for the Cisco 2600 and 3700 chassis, the HWIC offers greater bandwidth and higher port density than the current WIC. The HWIC supports both Power over Ethernet (PoE) and inline power based on Cisco Systems technology, and is available in single-wide and double-wide form factors.The Gigabit Ethernet HWIC enables branch offices to cost-effectively use high-speed uplinks in numerous environments. The enhanced performance of Gigabit Ethernet in Cisco 2800 and 3800 series routers allows customers to enable new applications and services, as well as provide greater capacity for existing inter-VLAN routing and bridging capabilities. Additionally, branch offices can now connect to metropolitan-area networks (MANs). The HWIC provides Gigabit Ethernet connectivity but will not support line rate since the throughput is limited by the platforms. |
| Description | The single-port Cisco Gigabit Ethernet HWIC provides Gigabit Ethernet optical and copper connectivity in a compact form factor for all Cisco 2800 and 3800 series integrated services routers, except the 2801. |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility | Supported Platforms: Cisco 2811 Cisco 2821 Cisco 2851 Cisco 3825 Cisco 3845; Supported Platforms: |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO HWIC-1GE-SFP |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Alt Part No | HWIC1GESFP |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | HWIC |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Additional Information | Jumbo frame support up to 9576 bytes Hot insertion and removal for SFPs on all platforms Media or SFP type display through a command-line interface (CLI) Gigabit EtherChannel for link redundancy Layer 3 VPN support |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |