CISCO HWIC-16A
16 x Asynchronous Serial
Loading Product Options
The HWIC-16A provides 16 ports of async interfaces operating at speeds up to 230.4 Kbps. 16-Port Asynchronous High-Speed WAN Interface Card use two high-density 8-port connectors.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | HWIC-16A |
| SKU | GROUP-142793 |
| Marketing Information | The HWIC-16A provides 16 ports of async interfaces operating at speeds up to 230.4 Kbps. 16-Port Asynchronous High-Speed WAN Interface Card use two high-density 8-port connectors. |
| Description | The HWIC-16A provides 16 ports of async interfaces operating at speeds up to 230.4 Kbps. 16-Port Asynchronous High-Speed WAN Interface Card use two high-density 8-port connectors. |
| Application/Usage | Wide Area Network |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.6" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility | Supported Platforms:
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO HWIC-16A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 16 x Asynchronous Serial WAN |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 230.40 kbit/s |
| Alt Part No | HWIC16A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | HWIC |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |