CISCO GLC-GE-100FX
1 x 100Base-FX
Loading Product Options
1 x 100Base-FX
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GLC-GE-100FX |
| SKU | GROUP-6225202 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original. The Compatible Cisco 100BASE-FX Small Form-Factor Pluggable (SFP) Fast Ethernet Interface Converter is a hot-swappable device that plugs into a Gigabit Ethernet SFP port on Cisco Catalyst 3750 Series, 3560 Series, and 2970 Series switches. The Cisco SFP provides full-duplex 100-Mbps connectivity between switches over multimode fiber (MMF) infrastructures. It offers investment protection and an easy migration path for customers moving to Gigabit Ethernet connections in the future. |
| Description | 1 x 100Base-FX |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 0.5" |
| Brand | CISCO |
| Bypass | No |
| Compatibility | Cisco Catalyst 3750, 3560, and 2970 series switches |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Standard | 62.5/125 µm50/125 µm |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Product Name | CISCO GLC-GE-100FX |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 |
| Maximum Distance Supported | 78" |
| Media Type | Optical Fiber |
| Alt Part No | GLCGE100FX |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP |
| Additional Information | Surge Current: 350 TypicalWavelength (nm): 1270 min, 1300 typical, 1380 maxTransmit (dBm):50/125-micron: -23.5 min, -14max62.5/125-micron: -20 min, -14maxReceive (dBm):50/125-micron: -33.35 min, -11.8max62.5/125-micron: -33.35 min, -11.8max |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.00E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |