CISCO GLC-LX-SM-RGD
1 x 1000Base-LX/LH
Loading Product Options
The industry-standard Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network. SFP can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GLC-LX-SM-RGD |
| SKU | GROUP-141274 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Marketing Information | This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original. The industry-standard Compatible Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network. SFP can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products |
| Description | The industry-standard Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network. SFP can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products |
| Module Type | SFP GLC Module |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Product Name | CISCO GLC-LX-SM-RGD |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LX/LH |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Media Type | Optical Fiber |
| Alt Part No | GLCLXSMRGD |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 1000Base-LX/LH |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |