CISCO CP-8945-K9
VoIP - Caller ID - Speakerphone - 2 x Network (RJ-45)
Loading Product Options
VoIP - Caller ID - Speakerphone - 2 x Network (RJ-45)
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CP-8945-K9 |
| SKU | GROUP-130024 |
| Marketing Information | The Cisco Unified IP Phone 8945 is a new and innovative IP endpoint that delivers affordable, business-grade voice and video communication services to customers worldwide. The Cisco Unified IP Phone 8945 integrates video communications into the Cisco Unified IP Phones 8900 Series with a built-in, high-quality video (VGA or 640 x 480 pixel) camera up to 30 frames per second, for both endcoding and decoding. The Cisco Unified IP Phone 8945 renders video on its high-resolution, 5-inch diagonal, fully backlit, VGA-quality display. |
| Description | VoIP - Caller ID - Speakerphone - 2 x Network (RJ-45) |
| Series | Cisco IP Phones 8900 |
| Height | 9.3" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 10.2" |
| Brand | Cisco |
| Buttons & Keys Type |
|
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Color Supported | 65556 Colors |
| Communication Protocols |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 8945 Video IP Phone |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| IP Phone Technology | VoIP |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Display Color | Color |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CP8945K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | IP Phone |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Screen Size | 8" |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 640 x 480 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43191511 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Voice Codec |
|
| Wireless LAN | No |