CISCO CP-7911G
Total Number of Phone Lines: 1
Number of Ring Tones: 24
Screen Resolution: 192 x 64
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CP-7911G |
| SKU | GROUP-129675 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The Cisco Unified IP Phone 7911G is an integrated solution for organizations of all sizes which also includes network infrastructure, security, and network management products, wireless connectivity, and a lifecycle services approach, along with flexible deployment and outsourced management options, end-user and partner financing packages, and third-party communications applications. |
| Description | The Cisco Unified IP Phone 7911G is an integrated solution for organizations of all sizes which also includes network infrastructure, security, and network management products, wireless connectivity, and a lifecycle services approach, along with flexible deployment and outsourced management options, end-user and partner financing packages, and third-party communications applications |
| Series | Cisco IP Phones 7900 |
| Height | 8" |
| Width | 7" |
| Depth | 6" |
| Brand | Cisco |
| Buttons & Keys Type | Hold Button Volume Control Menu Voice Mail |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | Regulatory Compliance CE Marking Safety: Underwriters Laboratories (UL) 60950 Canadian Standards Association (CSA) C22.2 No. 60950 EN 60950 IEC 60950 AS/NZS60950 TS 001 Electromagnetic Compatibility: Federal Communications Commission (FCC) Part 15 (CFR 47) Class B ICES-003 Class B EN55022 Class B CISPR22 Class B AS/NZS CISPR 22 Class B CISPR 24 VCCI Class B EN55024 EN 50082-1 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 EN 61000-6-1 Telecom: FCC Part 68 (CFR47) HAC TIA 810A; Regulatory Compliance; Safety:; Electromagnetic Compatibility:; Telecom: |
| Communication Protocols | SCCP SIP DHCP SRTP |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Features | Single-position Foot Stand Multiple Ring Tones Comfort Noise Generation Voice Activity Detection Call Log Message Waiting LED Hearing Aid |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Name | CISCO CP-7911G |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| IP Phone Technology | VoIP |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Display Color | Monochrome |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CP7911G |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | IP Phone |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Additional Information | Spare product IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE) Hearing-aid-compatible (HAC) handset Download firmware changes from Cisco Unified CallManager and Cisco.com Software upgrade supported using a Trivial File Transfer Protocol (TFTP) server |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Unified |
| Redundant Power Supply | No |
| Screen Resolution | 192 x 64 |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.81E+12 |
| SKU UNSPSC | 43191511 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Voice Codec | G.711a G.711 G.729a G.729b G.729ab iLBC |
| Wireless LAN | No |