CISCO CP-7910
1 x Total Line - VoIPStation User License - 1 x Network (RJ-45)
Loading Product Options
1 x Total Line - VoIPStation User License - 1 x Network (RJ-45)
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CP-7910 |
| SKU | GROUP-129649 |
| Marketing Information | The second-generation Cisco IP Phone 7910 and 7910+SW bring state-of-the-art technology to voice communication solutions. Cisco Systems, the worldwide leader in networking for the Internet, now delivers new opportunities for rapid deployment of classic and New World voice applications with high-quality voice instruments that use IP transport technology. This allows the consolidation of data and voice into a single network infrastructure, including a single cable plant, a single switched Ethernet fabric for campus or branch offices and unified systems for operations, administration, and management (OAM) for data and voice. |
| Description | 1 x Total Line - VoIPStation User License - 1 x Network (RJ-45) |
| Series | Cisco IP Phones 7900 |
| Height | 4.3" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 6" |
| Brand | Cisco |
| Buttons & Keys Type |
|
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Communication Protocols |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | Unified 7910 IP Phone |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 48 V DC |
| IP Phone Technology | VoIP |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CP7910 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | IP Phone |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Line | Unified |
| Redundant Power Supply | No |
| Screen Type | LCD |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43191511 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Voice Codec |
|
| Wireless LAN | No |