CISCO CP-3905=
1 x Total Line - VoIP - Speakerphone - 2 x Network (RJ-45) - Pow
Loading Product Options
The Cisco Unified SIP Phone 3905 is a cost-effective, entry-level IP phone that addresses the need for basic voice communications with common Cisco Unified Communications features in an attractive design that is also budget-friendly. The phone can fill the communication needs of cubicle, retail, classroom, manufacturing floor and hallway, as well as various wall-mounted deployments.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CP-3905= |
| SKU | GROUP-129560 |
| Marketing Information |
|
| Description | The Cisco Unified SIP Phone 3905 is a cost-effective, entry-level IP phone that addresses the need for basic voice communications with common Cisco Unified Communications features in an attractive design that is also budget-friendly. The phone can fill the communication needs of cubicle, retail, classroom, manufacturing floor and hallway, as well as various wall-mounted deployments. |
| Series | Cisco IP Phones 6900 |
| Height | 2.1" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 8.1" |
| Brand | Cisco |
| Buttons & Keys Type |
|
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Communication Protocols |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Features |
|
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO CP-3905= |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| IP Phone Technology | VoIP |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Display Color | Monochrome |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CP3905= |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | IP Phone |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| Screen Resolution | 128 x 32 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43191511 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Voice Codec |
|
| Wireless LAN | No |