CISCO C3KX-PWR-1100WAC
Input Voltage: 110 V AC/220 V AC
Output Voltage: -56 V DC @ 19.64 A
Input Current: 12 A @ 110V/6 A @ 220V
Output Power: 1.10 kW
Output Voltage: -56 V DC @ 19.64 A
Input Current: 12 A @ 110V/6 A @ 220V
Output Power: 1.10 kW
Loading Product Options
CISCO C3KX-PWR-1100WAC Proprietary Power Supply
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | C3KX-PWR-1100WAC |
| SKU | GROUP-121986 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Description | CISCO C3KX-PWR-1100WAC Proprietary Power Supply |
| Series | Catalyst 3560 Switch Power Supply |
| Height | 1.4" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 11.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility | Cisco Catalyst Switches: 3750-X 3560-X; Cisco Catalyst Switches: |
| Connector Type | RP-TNC Connector |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable Wall Mountable |
| Product Name | CISCO C3KX-PWR-1100WAC |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Current | 12 A @ 110V 6 A @ 220V |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| Input Voltage Range | 115 V AC to 240 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | C3KXPWR1100WAC |
| Modular | No |
| Model | C3KX-PWR-1100WAC= |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Output Voltage | -56 V DC @ 19.64 A; -56 V DC @ 19.64 A |
| Output Power | 1.10 kW |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 39121004 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |