CISCO C3925-CME-SRST/K9
Product Type: Router
Total Number of Ports: 3
USB: Yes
Management Port: Yes
Number of Broadband (RJ-45) Ports: 3
Number of Total Expansion Slots: 15
Total Number of Ports: 3
USB: Yes
Management Port: Yes
Number of Broadband (RJ-45) Ports: 3
Number of Total Expansion Slots: 15
Loading Product Options
Cisco 3925 Integrated Services Router build on 25 years of Cisco innovation and product leadership. The new platforms are architected to enable the next phase of branch-office evolution, providing rich media collaboration and virtualization to the branch while maximizing operational cost savings.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | C3925-CME-SRST/K9 |
| SKU | GROUP-121861 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Cisco 3925 Integrated Services Router build on 25 years of Cisco innovation and product leadership. The new platforms are architected to enable the next phase of branch-office evolution, providing rich media collaboration and virtualization to the branch while maximizing operational cost savings. The new Integrated Services Routers Generation 2 are future-enabled with support for new high capacity DSPs (Digital Signal Processors) for future enhanced video capabilities, high powered service modules with improved availability, multi-core CPUs, Gigabit Ethernet switching with enhanced POE, and new energy visibility and control capabilities while enhancing overall system performance. |
| Description | Cisco 3925 Integrated Services Router build on 25 years of Cisco innovation and product leadership. The new platforms are architected to enable the next phase of branch-office evolution, providing rich media collaboration and virtualization to the branch while maximizing operational cost savings. |
| Height | 5.3" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 18.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 3U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO C3925-CME-SRST/K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 2 GB |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | C3925CMESRSTK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 15 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 3 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 39.02 lb |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 1 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 3 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |