CISCO C1861-UC-4FXO-K9
1 x HWIC - 4 x FXS, 4 x FXO, 8 x 10/100Base-TX PoE LAN, 1 x 10/1
Loading Product Options
1 x HWIC - 4 x FXS, 4 x FXO, 8 x 10/100Base-TX PoE LAN, 1 x 10/1
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | C1861-UC-4FXO-K9 |
| SKU | GROUP-121051 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco 1861 Integrated Services Router, which is part of the Cisco 1800 Series Integrated Services Router portfolio, is a unified communications solution for SMBs and enterprise small branch offices that provides voice, data, voicemail, Automated-Attendant, video, and security capabilities while integrating with existing desktop applications such as calendar, e-mail and customer relationship management (CRM) programs. This easy-to-manage platform takes full advantage of business-class, proven unified communications technologies and supports flexible deployment models based on your needs-a wide array of IP phones, public switched telephone network (PSTN) interfaces, and Internet connectivity. |
| Description | 1 x HWIC - 4 x FXS, 4 x FXO, 8 x 10/100Base-TX PoE LAN, 1 x 10/1 |
| Height | 2.6" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 11.1" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1.5U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | HWIC |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | 1861 Integrated Services Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | C1861UC4FXOK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 17 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |