CISCO ATA187-I1-A=
Product Type: VoIP Gateway
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Network Standard: 10/100Base-TX
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Network Standard: 10/100Base-TX
Loading Product Options
The Cisco ATA 187 Analog Telephone Adaptor is a handset-to-Ethernet adaptor that turns traditional telephone devices into IP devices. Customers can take advantage of the many new and exciting IP telephony applications by connecting their analog devices to Cisco ATAs.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ATA187-I1-A= |
| SKU | GROUP-118207 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information |
|
| Description | The Cisco ATA 187 Analog Telephone Adaptor is a handset-to-Ethernet adaptor that turns traditional telephone devices into IP devices. Customers can take advantage of the many new and exciting IP telephony applications by connecting their analog devices to Cisco ATAs. |
| Height | 1.5" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 6.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO ATA187-I1-A= |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | ATA187I1A= |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | VoIP Gateway |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222605 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Voice Codec |
|
| Wireless LAN | No |