CISCO ASR1002-10G/K9
Premium Shared VPN Server Electronic Licenses ASR1002-10G/K9 ASR1002 w/ESP-10G,AESK9,4GB DRAM
Loading Product Options
The Cisco ASR 1002 provides a significant enhanced value compared to prior generations of Cisco midrange routing solutions by providing more than tenfold performance improvement with services running. Additionally, the routers have hardware and software redundancy, as well as an industry-leading high-availability design. The Cisco ASR 1002 delivers multiple services embedded in the Cisco QuantumFlow Processor at wire speeds of up to 10 Gbps.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ASR1002-10G/K9 |
| SKU | GROUP-117986 |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Flash Memory | 1 GB |
| Marketing Information | The Cisco ASR 1002 provides a significant enhanced value compared to prior generations of Cisco midrange routing solutions by providing more than tenfold performance improvement with services running. Additionally, the routers have hardware and software redundancy, as well as an industry-leading high-availability design. The Cisco ASR 1002 delivers multiple services embedded in the Cisco QuantumFlow Processor at wire speeds of up to 10 Gbps. The services supported on the Cisco Packet QuantumFlow Processor include security services (for example, encryption and firewall), quality of service (QoS), Network Based Application Recognition (NBAR), Cisco IOS Flexible Packet Matching, broadband aggregation, and session border controller, among others. |
| Description | The Cisco ASR 1002 provides a significant enhanced value compared to prior generations of Cisco midrange routing solutions by providing more than tenfold performance improvement with services running. Additionally, the routers have hardware and software redundancy, as well as an industry-leading high-availability design. The Cisco ASR 1002 delivers multiple services embedded in the Cisco QuantumFlow Processor at wire speeds of up to 10 Gbps. |
| Series | asr 1000 |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 22" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO ASR1002-10G/K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | ASR100210GK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Additional Information | SASR1R1-AESK9-21SR License |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | Embedded Service Processor Shared Port Adapter SFP (mini-GBIC) |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |