CISCO ASA5515-SSD120-K9
6 Port Gigabit Ethernet - USB - 6 x RJ-45 - 1 - Manageable - Rack-mountable
Loading Product Options
Cisco® ASA 5500 and ASA 5500-X Series Next-Generation Firewalls integrate the world's most proven stateful inspection firewall with a comprehensive suite of highly integrated next-generation firewall services for networks of all sizes-small and midsize businesses with one or a few locations, large enterprises, service providers, and mission-critical data centers. Cisco ASA 5500 and ASA 5500-X Series Next-Generation Firewalls deliver MultiScale™ performance with unprecedented services flexibility, including next-generation firewall capabilities, modular scalability, feature extensibility, and lower deployment and operations costs.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ASA5515-SSD120-K9 |
| SKU | GROUP-32895032 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 8 GB |
| Description | Cisco® ASA 5500 and ASA 5500-X Series Next-Generation Firewalls integrate the world's most proven stateful inspection firewall with a comprehensive suite of highly integrated next-generation firewall services for networks of all sizes-small and midsize businesses with one or a few locations, large enterprises, service providers, and mission-critical data centers. Cisco ASA 5500 and ASA 5500-X Series Next-Generation Firewalls deliver MultiScale™ performance with unprecedented services flexibility, including next-generation firewall capabilities, modular scalability, feature extensibility, and lower deployment and operations costs. |
| Series | asa 5500 security firewalls |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 15.6" |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Encryption Standard | 3DESAES |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO ASA5515-SSD120-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | Yes |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | ASA5515SSD120K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 8 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 6 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Virtualization | 250 x Cisco Cloud Web Security Users250 x IPsec VPN Peers2 x Premium AnyConnect VPN Peers250000 x Concurrent Connections15000 x New Connections/Second100 x Virtual Interfaces (VLANs)2 x Security Contexts |
| Wireless LAN | No |