CISCO ASA5512-K9
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard: 10/100/1000Base-T
Number of Total Expansion Slots: 1
Manageable: Yes
Standard Memory: 4 GB
Flash Memory: 4 GB
Network Standard: 10/100/1000Base-T
Number of Total Expansion Slots: 1
Manageable: Yes
Standard Memory: 4 GB
Flash Memory: 4 GB
Loading Product Options
A key component of the Cisco SecureX Framework, the Cisco ASA 5500 Series integrates the world's most proven firewall with a robust suite of highly integrated, market-leading security services for networks of all sizes - small and midsize business with one or a few locations, large enterprises, service providers, and mission-critical data centers. The Cisco ASA 5500 Series delivers MultiScale performance and functionality with unprecedented services flexibility, modular scalability, feature extensibility, and lower deployment and operations costs.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ASA5512-K9 |
| SKU | GROUP-1416511 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 4 GB |
| Marketing Information | A key component of the Cisco SecureX Framework, the Cisco ASA 5500 Series integrates the world's most proven firewall with a robust suite of highly integrated, market-leading security services for networks of all sizes - small and midsize business with one or a few locations, large enterprises, service providers, and mission-critical data centers. The Cisco ASA 5500 Series delivers MultiScale performance and functionality with unprecedented services flexibility, modular scalability, feature extensibility, and lower deployment and operations costs. |
| Description | A key component of the Cisco SecureX Framework, the Cisco ASA 5500 Series integrates the world's most proven firewall with a robust suite of highly integrated, market-leading security services for networks of all sizes - small and midsize business with one or a few locations, large enterprises, service providers, and mission-critical data centers. The Cisco ASA 5500 Series delivers MultiScale performance and functionality with unprecedented services flexibility, modular scalability, feature extensibility, and lower deployment and operations costs. |
| Series | asa 5500 security firewalls |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 15.6" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Encryption Standard |
|
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO ASA5512-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | Yes |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | ASA5512-K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ASA |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 6 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Virtualization |
|
| Wireless LAN | No |