CISCO ASA5506-K9
Cisco ASA 5506-X Network Security Firewall Appliance
Loading Product Options
Cisco ASA 5506-X Network Security Firewall Appliance
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ASA5506-K9 |
| SKU | GROUP-74125881 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Description | Cisco ASA 5506-X Network Security Firewall Appliance |
| Series | asa 5500 security firewalls |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 7.9" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Encryption Standard | 3DES |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Firewall Protection | Intrusion Prevention |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO ASA5506-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | Yes |
| Management Port | No |
| Alt Part No | ASA5506K9 |
| Modular | No |
| Model | 5506-X |
| DSL Port | No |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ASA |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 8 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |