CISCO AS54XM-8T1-192-V
2 x 10/100Base-TX LAN, 8 x T1 - 15 x Expansion Slot
Loading Product Options
2 x 10/100Base-TX LAN, 8 x T1 - 15 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AS54XM-8T1-192-V |
| SKU | GROUP-117575 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | Cisco AS54XM-8T1 Universal Gateway achieves cost savings through optimized utilization of the universal port access infrastructure. This reduces the overall number of access ports as compared to data-only and voice-only ports required to deliver services to a specific number of customers. Savings in access port capacity are compounded by savings in the number of trunks required to deliver QoS to customers, as well as reduced maintenance and operation expenses. Improved utilization increases the effective density of Cisco AS54XM-8T1 Universal Gateway and the overall number of users each can serve. |
| Description | 2 x 10/100Base-TX LAN, 8 x T1 - 15 x Expansion Slot |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 18.3" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | T-carrier/E-carrier |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | AS54XM-8T1 Universal Access Gateway |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | AS54XM8T1192V |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Remote Access Server |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 15 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222625 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |