CISCO AS54HPX-16T1-384AC
16 x T1 - 7 x Expansion Slot
Loading Product Options
16 x T1 - 7 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AS54HPX-16T1-384AC |
| SKU | GROUP-117481 |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | Cisco AS54HPX-16T1 Universal Gateway offers unparalleled capacity in only two rack units (2RUs) and provide universal port data, voice, and fax services on any port at any time. High-density (up to 1 CT3), low-power consumption (7.2A at 48 VDC per CT3), and universal port digital signal processors (DSPs) make the Cisco AS54-8E1 Universal Gateway is ideal for many network deployment architectures, especially colocation environments and mega points of presence (POPs). |
| Description | 16 x T1 - 7 x Expansion Slot |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 18.3" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | T-carrier |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | AS54HPX-16T1 Universal Remote Access Server |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | AS54HPX16T1384AC |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Remote Access Server |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222625 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |