CISCO AS54-CT3-648-DC
2 x 10/100Base-TX LAN, 2 x Serial WAN, 1 x CT3 WAN
Loading Product Options
2 x 10/100Base-TX LAN, 2 x Serial WAN, 1 x CT3 WAN
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AS54-CT3-648-DC |
| SKU | GROUP-117448 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | Cisco AS5400 Series Universal Gateways offer unparalleled capacity in only two rack units (2RUs) and provide universal port data, voice, and fax services on any port at any time. High-density (up to 1 CT3), low-power consumption (7.2A at 48 VDC per CT3), and universal port digital signal processors (DSPs) make the Cisco AS5400 Series Universal Gateways ideal for many network deployment architectures, especially colocation environments and mega points of presence (POPs). |
| Description | 2 x 10/100Base-TX LAN, 2 x Serial WAN, 1 x CT3 WAN |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 18.3" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | T-carrier |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | AS5400 Gateway |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | AS54CT3648DC |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222605 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 3 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |