CISCO AS535-2E1-60-AC
2 x 10/100Base-TX LAN, 2 x E1 - 3 x Expansion Slot
Loading Product Options
2 x 10/100Base-TX LAN, 2 x E1 - 3 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AS535-2E1-60-AC |
| SKU | GROUP-117221 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | The Cisco AS5350 Universal Gateway is the only one-rack-unit (1RU) gateway supporting 2-, 4-, or 8-port T1/7-port E1 configurations that provides universal port data, voice, and fax services on any port at any time. The Cisco AS5350 Universal Gateway offers high performance and high reliability in a compact, modular design. This cost-effective platform is ideally suited for Internet service providers (ISPs) and enterprise companies that require innovative universal services. |
| Description | 2 x 10/100Base-TX LAN, 2 x E1 - 3 x Expansion Slot |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 20.5" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | T-carrier/E-carrier |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | AS535-2E1 Universal Access Gateway |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | AS5352E160AC |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Remote Access Server |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222625 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |