CISCO AIR-WLC4402-25-K9
54Mbps - 1 x 10/100/1000Base-T , 1 x
Loading Product Options
54Mbps - 1 x 10/100/1000Base-T , 1 x
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-WLC4402-25-K9 |
| SKU | GROUP-115027 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | Cisco Wireless LAN controller is ideal for small, mid-sized, enterprise business and service provider wireless LAN deployments and provides system-wide wireless LAN functions, such as security policies, intrusion prevention, RF management, quality of service (QoS), and mobility. It works in conjunction with Cisco lightweight access points and Cisco Wireless Control System (WCS) Software to support business-critical wireless applications. |
| Description | 54Mbps - 1 x 10/100/1000Base-T , 1 x |
| Series | 4000 Wireless LAN Controllers |
| Height | 1.8" |
| Depth | 15.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 4402 Wireless LAN Controller |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | Yes |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AIRWLC440225K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless LAN Controller |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Usb | No |
| UNII Band | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |