CISCO AIR-PI21AG-A-K9
PCI - 54Mbps
Loading Product Options
PCI - 54Mbps
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-PI21AG-A-K9 |
| SKU | GROUP-114864 |
| Marketing Information | Enterprise-Class Security SolutionDesigned with enterprise-class security requirements in mind, the Cisco Aironet 802.11a/b/g Wireless PCI Adapter uses the 802.1X standard for port-based network access. A full array of Extensible Authentication Protocol (EAP) types for user-based authentication, together with enterprise caliber Advanced Encryption Standard (AES) encryption, provide full 802.11i support. The adapter supports WPA2, the Wi-Fi Alliance certification for interoperable, standards-based wireless LAN security. |
| Description | PCI - 54Mbps |
| Height | 3.1" |
| Width | 4.7" |
| Antenna Gain | 1 dBi |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Internal |
| Product Name | Aironet 802.11a/b/g Wireless PCI Adapter |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRPI21AGAK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.00E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201409 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| System Requirements |
|
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Uplink Port | No |
| UNII Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Usb | No |
| UNII Band | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |