CISCO AIR-MP21G-A-K9
IEEE 802.11b/g - 54Mbps
Loading Product Options
IEEE 802.11b/g - 54Mbps
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-MP21G-A-K9 |
| SKU | GROUP-114834 |
| Marketing Information | The Cisco Aironet 802.11g Radio Module allow customers to take advantage of the new 802.11g technology, with its higher 54-Mbps throughput and its 802.11b backward capability, while continuing to use their existing Cisco Aironet WLAN infrastructures. Because 802.11g and 802.11b operate in the same 2.4-GHz unlicensed band, migrating to 802.11g is an affordable choice for customers with existing Cisco Aironet 1100 Series and 1200 Series access points. As bandwidth and scalability requirements grow, network administrators can strategically migrate existing 802.11b access points quickly and seamlessly as time and budgets allow. |
| Description | IEEE 802.11b/g - 54Mbps |
| Module Type | Wireless Modules |
| Height | 2" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 0.2" |
| Antenna Gain | 2.2 dBi |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility |
|
| Device Supported | Access Point |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Aironet Mini-PCI Radio Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRMP21GAK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |