CISCO AIR-LAP1242G-E-K9
Product Type Wireless Access Point
Wireless LAN Standard IEEE 802.11b/g
ISM Minimum Frequency 2.41 GHz
ISM Maximum Frequency 2.47 GHz
Total Number of Antennas 2
Wireless LAN Standard IEEE 802.11b/g
ISM Minimum Frequency 2.41 GHz
ISM Maximum Frequency 2.47 GHz
Total Number of Antennas 2
Loading Product Options
Cisco Aironet 1242G Access Point provides single-band 802.11g wireless connectivity for challenging RF environments such as factories, warehouses, and large retail establishments. Connectorized antennas, a rugged metal enclosure, and a broad operating temperature range offer extended range and coverage versatility. The Cisco Aironet 1242G provides local as well as inline power, including support for IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE).
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-LAP1242G-E-K9 |
| SKU | GROUP-114762 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Marketing Information | Cisco Aironet 1242G Access Point provides single-band 802.11g wireless connectivity for challenging RF environments such as factories, warehouses, and large retail establishments. Connectorized antennas, a rugged metal enclosure, and a broad operating temperature range offer extended range and coverage versatility. The Cisco Aironet 1242G provides local as well as inline power, including support for IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE). |
| Description | Cisco Aironet 1242G Access Point provides single-band 802.11g wireless connectivity for challenging RF environments such as factories, warehouses, and large retail establishments. Connectorized antennas, a rugged metal enclosure, and a broad operating temperature range offer extended range and coverage versatility. The Cisco Aironet 1242G provides local as well as inline power, including support for IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE). |
| Series | 1240 Access Point |
| Height | 1.1" |
| Depth | 8.5" |
| Antenna Type | Diversity Antenna |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO AIR-LAP1242G-E-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Indoor Antenna Range | 460 ft |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AIRLAP1242GEK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |