CISCO AIR-LAP1141N-E-K9
Product Type Wireless Access Point
Wireless LAN Standard IEEE 802.11n
ISM Minimum Frequency 2.41 GHz
ISM Maximum Frequency 2.47 GHz
Antenna Gain 4 dBi
Wireless Transmission Speed 300 Mbit/s
Wireless LAN Standard IEEE 802.11n
ISM Minimum Frequency 2.41 GHz
ISM Maximum Frequency 2.47 GHz
Antenna Gain 4 dBi
Wireless Transmission Speed 300 Mbit/s
Loading Product Options
The Cisco Aironet 1141N Access Point is a business-ready, indoor access point designed for simple deployment and energy efficiency. This is a dual-band, 802.11n access point with integrated antennas.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-LAP1141N-E-K9 |
| SKU | GROUP-114704 |
| Marketing Information | The Cisco Aironet 1141N Access Point is a business-ready, indoor access point designed for simple deployment and energy efficiency. This is a dual-band, 802.11n access point with integrated antennas. |
| Description | The Cisco Aironet 1141N Access Point is a business-ready, indoor access point designed for simple deployment and energy efficiency. This is a dual-band, 802.11n access point with integrated antennas. |
| Series | 1140 Access Point |
| Height | 1.8" |
| Depth | 8.7" |
| Antenna Gain | 4 dBi |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO AIR-LAP1141N-E-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | Yes |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Max Frequency | 2.47 GHz |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AIRLAP1141NEK9 |
| Modular | No |
| Model | 1141N |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |