CISCO AIR-LAP1131G-E-K9
Product Type: Wireless Access Point
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11b/g
Antenna Type Omnidirectional Antenna
Indoor Antenna Range 440 ft
Outdoor Antenna Range 950 ft
Wireless Transmission Speed: 54 Mbit/s
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11b/g
Antenna Type Omnidirectional Antenna
Indoor Antenna Range 440 ft
Outdoor Antenna Range 950 ft
Wireless Transmission Speed: 54 Mbit/s
Loading Product Options
The Cisco Aironet LAP1131G delivers optimal value for offices and similar environments. Built-in antennas provide omnidirectional coverage specifically designed for today's open workspaces.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-LAP1131G-E-K9 |
| SKU | GROUP-114698 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The Cisco Aironet LAP1131G delivers optimal value for offices and similar environments. Built-in antennas provide omnidirectional coverage specifically designed for today's open workspaces. A multipurpose mounting bracket easily secures Cisco Aironet LAP1131G Access Point to ceilings and walls. With an unobtrusive design, Cisco Aironet LAP1131G Access Point is aesthetically pleasing and blend into their environments. For maximum concealment, the access point can be placed above ceilings or suspended ceilings. |
| Description | The Cisco Aironet LAP1131G delivers optimal value for offices and similar environments. Built-in antennas provide omnidirectional coverage specifically designed for today's open workspaces. |
| Series | 1130 Access Point |
| Height | 7.5" |
| Depth | 1.3" |
| Antenna Gain | 3 dBi |
| Antenna Type | Omnidirectional Antenna |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO AIR-LAP1131G-E-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Indoor Antenna Range | 440 ft |
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Manageable | No |
| Management | Web browser management |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRLAP1131GEK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information | IEEE 802.3af compliant |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |