CISCO AIR-CT2504-25-K9
Cisco 2504 Wireless LAN Controller. Delivering 802.11n performance and scalability the 2500 Series provides low total cost of ownership and flexibility to scale as network requirements grow.
Loading Product Options
Cisco 2504 Wireless LAN Controller. The Cisco 2500 Series Wireless Controller enables systemwide wireless functions in small to medium-sized enterprises and branch offices. Designed for 802.11n performance, Cisco 2500 Series Wireless Controllers are entry-level controllers that provide real-time communication between Cisco Aironet access points to simplify the deployment and operation of wireless networks As a component of the Cisco Unified Wireless Network, this controller delivers centralized security policies, wireless intrusion prevention system (wIPS) capabilities, award-winning RF management and quality of service (QoS) for voice and video.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-CT2504-25-K9 |
| SKU | GROUP-114608 |
| Ethernet Technology | Ethernet - Fast Ethernet - Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | |
| Description | Cisco 2504 Wireless LAN Controller. The Cisco 2500 Series Wireless Controller enables systemwide wireless functions in small to medium-sized enterprises and branch offices. Designed for 802.11n performance, Cisco 2500 Series Wireless Controllers are entry-level controllers that provide real-time communication between Cisco Aironet access points to simplify the deployment and operation of wireless networks As a component of the Cisco Unified Wireless Network, this controller delivers centralized security policies, wireless intrusion prevention system (wIPS) capabilities, award-winning RF management and quality of service (QoS) for voice and video. |
| Series | 2500 Wireless Controllers |
| Height | 1.7" |
| Width | 8" |
| Depth | 6.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Features | Quality of Service (QoS) |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO AIR-CT2504-25-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRCT250425K9 |
| Modular | No |
| Model | 2504 |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless LAN Controller |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless Security |
|