CISCO AIR-AP1252AG-A-K9
UNII Minimum Frequency 5.15 GHz
UNII Maximum Frequency 5.32 GHz
Total Number of Antennas 6
Antenna Gain 10 dBi
Antenna Connector RP-TNC Connector
UNII Maximum Frequency 5.32 GHz
Total Number of Antennas 6
Antenna Gain 10 dBi
Antenna Connector RP-TNC Connector
Loading Product Options
The Cisco Aironet 1252AG is the first enterprise class access point to support the IEEE 802.11n draft 2.0 standard. 802.11n offers combined data rates of up to 600 Mbps to provide users with mobile access to high-bandwidth data, voice, and video applications regardless of their location. Through the use of multiple-input multiple-output (MIMO) technology, 1252AG also provides reliable and predictable WLAN coverage to improve the end-user experience for both existing 802.11a/b/g clients and new 802.11n clients.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-AP1252AG-A-K9 |
| SKU | GROUP-114405 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco Aironet 1252AG is the first enterprise class access point to support the IEEE 802.11n draft 2.0 standard. 802.11n offers combined data rates of up to 600 Mbps to provide users with mobile access to high-bandwidth data, voice, and video applications regardless of their location. Through the use of multiple-input multiple-output (MIMO) technology, 1252AG also provides reliable and predictable WLAN coverage to improve the end-user experience for both existing 802.11a/b/g clients and new 802.11n clients. |
| Description | The Cisco Aironet 1252AG is the first enterprise class access point to support the IEEE 802.11n draft 2.0 standard. 802.11n offers combined data rates of up to 600 Mbps to provide users with mobile access to high-bandwidth data, voice, and video applications regardless of their location. Through the use of multiple-input multiple-output (MIMO) technology, 1252AG also provides reliable and predictable WLAN coverage to improve the end-user experience for both existing 802.11a/b/g clients and new 802.11n clients. |
| Series | 1250 Access Point |
| Height | 2.4" |
| Depth | 9.5" |
| Antenna Gain | 10 dBi |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO AIR-AP1252AG-A-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | Yes |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Max Frequency | 2.46 GHz |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AIRAP1252AGAK9 |
| Modular | No |
| Model | 1252AG |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Additional Information | Power Supply Not Shipped |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number Antennas Port | 6 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Uplink Port | No |
| UNII Maximum Frequency | 5.32 GHz |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 600 Mbit/s |