CISCO AIR-AP1232AG-N-K9
54Mbps
Loading Product Options
54Mbps
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-AP1232AG-N-K9 |
| SKU | GROUP-114366 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco Aironet AP1232AG Access Point delivers the versatility, high capacity, security, and enterprise-class features required in more challenging RF environments. It is designed for wireless LANs in rugged environments or installations that require specialized antennas, and features dual antenna connectors for extended range, coverage versatility, and more flexible installation options. The Cisco Aironet AP1232AG combines antenna versatility with industry-leading transmit power, receive sensitivity, and delay spread for high multipath and indoor environments, providing reliable performance and throughput for the most demanding requirements. |
| Description | 54Mbps |
| Height | 1.7" |
| Depth | 7.2" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Aironet 1230AG 802.11a/b/g Access Point |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Indoor Antenna Range | 500 ft |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRAP1232AGNK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Outdoor Antenna Range | 950 ft |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Uplink Port | No |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Usb | No |
| UNII Band | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |