CISCO AIR-AP1231G-A-K9
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11b/g
Antenna Connector: RP-TNC Connector
Wireless Transmission Speed: 54 Mbps
Weight (Approximate): 1.50 lb
Limited Warranty: 1 year
Antenna Connector: RP-TNC Connector
Wireless Transmission Speed: 54 Mbps
Weight (Approximate): 1.50 lb
Limited Warranty: 1 year
Loading Product Options
The Cisco Aironet 1200 Series IEEE 802.11 g Access Point sets the enterprise standard for high-performance, secure, manageable, and flexible wireless LANs (WLANs).
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-AP1231G-A-K9 |
| SKU | GROUP-114348 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The Cisco Aironet 1200 Series IEEE 802.11 g Access Point sets the enterprise standard for high-performance, secure, manageable, and flexible wireless LANs (WLANs). The modular design of the Cisco Aironet 1200 allows single or dual radio configuration for up to 54 Mbps connectivity in 2.4 GHz band and is fully compliant with IEEE 802.11g standard. Providing numerous configuration and upgrade options, the Cisco Aironet 1200 Series supports a variety of clients in mixed frequency and mixed throughput environments. |
| Description | The Cisco Aironet 1200 Series IEEE 802.11 g Access Point sets the enterprise standard for high-performance, secure, manageable, and flexible wireless LANs (WLANs). |
| Height | 1.7" |
| Depth | 7.2" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Connector Type | RP-TNC Connector |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | Yes |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO AIR-AP1231G-A-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Indoor Antenna Range | 410 ft |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| ISM Max Frequency | 2.47 GHz |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AIRAP1231GAK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Outdoor Antenna Range | 700 ft |
| Additional Information |
Input Power Requirements:
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| System Requirements | Antenna purchase is REQUIRED for the device to function |
| Token Ring Port | No |
| Total Number Antennas Port | 2 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |