CISCO AIR-AP1230A-A-K9
IEEE 802.11a 54Mbps - 1 x 10/100Base-TX - 1 x CardBus
Loading Product Options
IEEE 802.11a 54Mbps - 1 x 10/100Base-TX - 1 x CardBus
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-AP1230A-A-K9 |
| SKU | GROUP-114334 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The Cisco Aironet AP1230A Wireless Access Point sets the enterprise standard for high-performance, secure, manageable, and flexible wireless LANs (WLANs). The modular design of the Cisco Aironet AP1230A allows single radio configuration for up to 54 Mbps connectivity in 5 GHz band and is fully compliant with IEEE 802.11a standards. Providing numerous configuration and upgrade options, the Cisco AP1230A supports a variety of clients in mixed frequency and mixed throughput environments. The Cisco AP1230A offers the greatest flexibility and investment protection, allowing network administrators to deploy a wireless network optimized for their particular application. |
| Description | IEEE 802.11a 54Mbps - 1 x 10/100Base-TX - 1 x CardBus |
| Height | 1.7" |
| Depth | 7.2" |
| Antenna Gain | 6 dBi |
| Antenna Type | Diversity Patch Antenna |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Aironet AP1230A Wireless Access Point |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Indoor Antenna Range | 165 ft |
| Input Voltage | 48 V DC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | AIRAP1230AAK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Outdoor Antenna Range | 1000 ft |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Uplink Port | No |
| UNII Maximum Frequency | 5.35 GHz |
| Usb | No |
| UNII Band | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |