CISCO AIR-ANT5959
Cisco Aironet Diversity Omnidirectional Antenna
Loading Product Options
Cisco Aironet Diversity Omnidirectional Antenna
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT5959 |
| SKU | GROUP-114182 |
| Marketing Information | Ceiling mount diversity Indoor antenna with RP-TNC - This antenna was designed for WLAN applications for frequencies of 2400 to 2500 MHz. The antenna is omni directional and has a nominal gain of 2.2 dBi. Its low profile allows it to remain unnoticed in the ceiling. It comes with a clip that permits it to be mounted to a drop ceiling cross member. |
| Description | Cisco Aironet Diversity Omnidirectional Antenna |
| Series | antenna 5.8 ghz |
| Application/Usage | Wireless Sound System |
| Height | 5.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 0.9" |
| Antenna Gain | 2 dB |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Cable Length | 3 ft |
| Compatibility | Cisco Aironet 2.4 GHz Access Point |
| Connector Type | RP-TNC |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Frequency | 2.40 GHz to 2.50 GHz |
| Frequency Band Type | UHF |
| Product Name | Aironet Diversity Omnidirectional Antenna |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRANT5959 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Antenna |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Polarization | Linear Vertical/Linear |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43221706 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |