CISCO AIR-ANT5160V-R
Omni-directional
Loading Product Options
Omni-directional
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT5160V-R |
| SKU | GROUP-114163 |
| Marketing Information | The antenna is a ruggedized high-performance colinear antenna that operates in the 5-GHz frequency range and is designed for use in large rooms or vaulted areas where extended coverage is needed. The antenna is designed to be used indoors or outdoors and can be mounted on a mast. |
| Description | Omni-directional |
| Series | antenna 5 ghz |
| Application/Usage | Wireless Data Network |
| Height | 12" |
| Width | 1" |
| Antenna Gain | 6 dB |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Cable Length | 3 ft |
| Compatibility | Cisco Aironet 1200 Series Access Points |
| Connector Type | RP-TNC |
| Directivity | Omni-directional |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Frequency | 5.15 GHz to 5.85 GHz |
| Frequency Band Type | SHF |
| Product Name | Aironet Omnidirectional Antenna |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRANT5160VR |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Antenna |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Polarization | Vertical |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43221706 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |