CISCO AIR-ANT2430V-R
3 x RP-TNC
Loading Product Options
3 x RP-TNC
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT2430V-R |
| SKU | GROUP-114052 |
| Marketing Information | The Cisco Aironet 1250 Triple Dipole Antenna is the first enterprise-class access point to support the IEEE 802.11n draft 2.0 standard that provides the versatility, high capacity, and enterprise-class features demanded by wireless LAN customers. The Cisco Aironet 1250 Triple Dipole Antenna is designed for challenging RF environments such as factories, warehouses, and large retail establishments. |
| Description | 3 x RP-TNC |
| Series | antenna 2.4 ghz |
| Application/Usage | Wireless Data Network |
| Height | 1.6" |
| Width | 4.2" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type | RP-TNC |
| Directivity | Omni-directional |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Frequency | 2.40 GHz |
| Product Name | Aironet Omnidirectional Antenna |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Impedance | 50 Ohm |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRANT2430VR |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Antenna |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Polarization | Linear |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43221706 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |