CISCO AIR-ANT2410Y-R
Yagi
Loading Product Options
Yagi
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT2410Y-R |
| SKU | GROUP-114027 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | This document describes the AIR-ANT2410Y-R 10-dBi Yagi antenna and provides instructions for mounting it. The antenna operates in the 2.4- to 2.48-GHz frequency range and is designed for use as an access point or bridge antenna. The antenna is an enclosed 6-element, vertically polarized directional Yagi and is designed to be mounted indoors or outdoors on a mast or flat vertical surface. |
| Description | Yagi |
| Series | antenna 2.4 ghz |
| Application/Usage | Television |
| Height | 3" |
| Width | 7.3" |
| Antenna Gain | 10 dB |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Cable Length | 3 ft |
| Compatibility | Cisco Aironet 2.4 GHz Access Point |
| Connector Type | RP-TNC |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Yagi |
| Frequency | 2.40 GHz to 2.48 GHz |
| Frequency Band Type | UHF |
| Product Name | Aironet Yagi Antenna |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRANT2410YR |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Antenna |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Polarization | Vertical |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43221706 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |