CISCO AIR-ANT1729
Patch
Loading Product Options
Patch
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT1729 |
| SKU | GROUP-114013 |
| Marketing Information | The Aironet Patch Wall mount Indoor/outdoor, unobtrusive, midrange antenna (may also be used as a midrange bridge antenna) and is compatible with all Cisco RP-TNC-equipped access points. |
| Description | Patch |
| Series | antenna 2.4 ghz |
| Application/Usage | Wireless Data Network |
| Height | 5.5" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 0.5" |
| Antenna Gain | 6 dB |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Cable Length | 3 ft |
| Compatibility | Cisco Aironet 2.4 GHz Access Point |
| Connector Type | RP-TNC |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Patch |
| Frequency | 2.50 GHz |
| Product Name | Aironet Patch Antenna |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | AIRANT1729 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Antenna |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Polarization | Linear |
| Product Line | Aironet |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43221706 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |